سایت ظهور | مجمع وبلاگ نویسان مهدوی - مطالب هفته دوم شهریور 1391

رمز نهایی فرج چيست؟

در این مقاله با توفیق الهی و مدد مولا صاحب الزمان (عج)، این غریب و مظلوم آل محمد (ص) و احادیث اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم ­السلام) جواب این سوال خیلی مهم و اساسی از زبان خود اهل بیت بیان شده است. در ابتدا با یک حدیث از امام موسی الکاظم (ع) مقاله را آغاز می­کنیم:

حدیث اول :فَلَوْ قِیلَ لَنَا إنَّ هَذَا الْأَمْرَ لَا يكُونُ إِلَّا إِلَى مِائَتَی‌ سَنَةٍ أَوْ ثَلَاثِمِائَةِ سَنَةٍ لَقَسَتِ الْقُلُوبُ وَ لَرَجَعَ عَامَّةُ النَّاسِ عَنِ الْإِسْلَامِ وَ لَكِنْ قَالُوا مَا أَسْرَعَهُ وَ مَا أَقْرَبَهُ تَأَلُّفاً لِقُلُوبِ النَّاسِ وَ تَقْرِیباً لِلْفَرَجِ. (اصول كافى جلد 2 صفحه 192 روایت 6)

اگر به ما بگویند اين امر (ظهور دولت حق) تا دویست یا سیصد سال دیگر واقع نمى شود، دل ها را قساوت می گیرد و توده مردم از اسلام بر می گردند ولیکن بگویید: چه زود است! چقدر نزدیک است! تا دل مردم آرام گیرد و فرج نزدیک شود .

این حدیث زیبا می فرماید به مردم بگوییم که فرج نزدیک است بدون تعیین وقت؛ این یعنی مردم را به نزدیک بودن ظهور ترغیب و تشویق کنیم و ایشان را به این امر امیدوار کنیم (البته بدون اینکه برای این امر زمانی را تعیین کرده باشیم) چرا که خود این کار باعث نزدیک شدن ظهور می­شود. بنابراین یکی از مهم ترین کارها برای این امر همین کار است .

کلمات کلیدی این حدیثعامّة الناس + ما اقربه = و تقریبا للفرج

عموم مردم + چه نزدیک است = نزدیک شدن ظهور


حدیث دوم:  قال الامام المهدی (ع):«لَوْ أَنَّ أَشْیاعَنا وَفَّقَهُمُ اللّهُ لِطاعَتِهِ عَلَى اجتماع مِنَ الْقُلُوبِ فِى الْوَفاءِ بِالْعَهْدِ عَلَیْهِمْ لَما تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الُْیمْنُ بِلِقائِنا وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعادَةُ بِمُشاهَدَتِنا».

اگر شیعیان ما ـ كه خداوند آنها را به طاعت و بندگى خویش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پیمان الهى اتّحاد و اتّفاق مى­ داشتند و عهد و پیمان را محترم مى شمردند، سعادت دیدار (ظهور) ما به تأخیر نمى ­افتاد و زودتر به سعادت دیدار ما نائل مى شدند. (کمال الدین جلد 2)

از حدیث فوق و اول نتیجه گرفته می شود که مردم باید برای این امر اتحاد داشته باشند .

کلمات کلیدی این حدیثعَلَى اجتماع مِنَ الْقُلُوب = وَ لَتَعَجَّلَتْ

اتحاد = نزدیک شدن ظهور


حدیث سوم: حضرت امام صادق (ع) می فرمایند :فلما طال علی بنی اسرائیل العذاب ضجوا و بکوا الی الله اربعین صباحاً فاوحی الله الی موسی و هارون یخلصهم من فرعون فحطّ عنهم سبعین و مأه سنة، هکذا انتم لو فعلتم لفرج الله عنا، فاما اذ لم تکونو فان الامر ینتهی الی منتهاه

هنگامی كه عذاب و سختی بر بنی اسرائیل طولانی شد، در پیشگاه الهی دست به دعا برداشتند و چهل روز ضجه و گریه داشتند تا اینکه خدای تعالی به موسی و هارون وحی فرمود تا آن ها را از دست فرعون نجات دهند و با این کارشان خدا از 170 سال باقیمانده عذاب شان صرفنظر فرمود. اگر شما (شیعیان) نیز چنین کنید [توبه کنید و به درگاه خدا تضرع و دعا نمایید] خدای تعالی حتماً فرج ما را خواهد رساند؛ و اگر این کار را نکنید امر ظهور به انتهایش موکول خواهد شد. (بحار الأنوار، ج 52، ص 131)

در این حدیث هم اشاره شده كه اگر عموم مردم با اتحاد و همدلی دست به دعا برداشته و همه با هم ظهور امام زمان (عج) را بخواهند در این صورت به فرموده امام صادق (ع) خداوند حتماَ فرج را می رساند .

کلمات کلیدی این حدیثضجوا و بکوا + انتم = لفرج الله عنا

دعای همگانی با ضجه و گریه + شما شیعیان = فرج و ظهور


حدیث چهارم: امام صادق (ع)توقع امر صاحبک لیلک و نهارک.

«شبانه روز توقع ظهور صاحبت (حضرت مهدی) را داشته باش. (در هر شبت و در هر روزت توقع ظهور صاحبت را داشته باش( بحارالأنوار، ج 59، ص 159

کلمه کلیدی این حدیثتوقع امر  = توقع ظهور در هر لحظه


حدیث پنجم: امام زمان (عج) در پی سؤالاتی که اسحاق بن یعقوب از ایشان پرسید، پاسخ فرمودند :فأغلقوا باب السؤال عما لایعنیكم، ولا تتكلفوا علم ما قدكفیتم، و اكثروا الدعاء بتعجیل الفرج، فان ذلك فرجكم والسلام على من اتبع الهدى.

پس ببندید درب سؤال را از آنچه برایتان سودی ندارد و خودتان را در آنچه ما شما را کفایت می کنیم به تکلف و مشقت نیاندازید و برای تعجیل در فرج بسیار زیاد دعا کنید که همانا فرج شما در آن است و سلام بر کسی که از هدایت (زیاد دعا کردن برای فرج) تبعیت کند) .كمال الدین، ج 2، ص 483)

کلمه کلیدی این حدیثو اكثروا الدعاء = تعجیل الفرج

دعای زیاد = نزدیک شدن فرج


رمز نهایی فرج: با توجه به این پنج حدیث از اهل بیت (علیهم­السلام)، اگر عموم مردم یکدیگر را به نزدیکی ظهور ترغیب و تشویق کنند و همه با هم و به صورت همگانی در همه زمان­ها و مکان­ها (مثل محرم و عاشورا که برای امام حسین (ع) به خیابان ها می­آیند) برای امام زمان (عج) هم جمع شوند و یا صاحب الزمان، یا صاحب الزمان کنند ، اللهم عجل لولیک الفرج بگویند و  ... با اتحاد زبانی و قلبی همراه با گریه و ضجه با دل­های از همه جا بریده دعای بسیار کنند و فرج امام زمان (عج) را از خدا بخواهند و توقع ظهور را داشته باشند، خداوند هم حتماً فرج را می رساند .

در یک کلام: دعای همگانی همه شیعیان، رمز نهایی و اصلی ظهور است که اگر عملی شود انشاءالله کار تمام است؛ تمام هدف دشمنان اسلام و ای‌ران اسلامی‌ (آمریکا و انگلیس و اسرائیل و عربستان و ... )، دشمنی با امام زمان (عج)، غافل کردن عامه شیعیان از یاد و نام امام زمان (عج)، غفلت از دعا برای ظهور ایشان و در نهایت تأخیر در ظهور است؛ كه به یاری‌ حضرت حق، با برنامه ­ریزی‌­های‌ اصولی‌ و گسترده در این خصوص، كام آن را بر دشمن تلخ خواهیم نمود و به آن غایت نهایی‌، كه همان ظهور مهدی‌ موعود (عج) است، دست خواهیم یافت. بیاییم همناله با شیعیان جهان، با توجه به طول هجران و غیبت مولایمان و شدت اضطرار خلق، و شرایط فعلی‌ حاكم بر منطقه و جهان، دست نیاز به سوی خداوند مجیب و قریب و مهربان برداریم و فریاد زنیم:



منبع:
http://albeyatolellah.blogfa.com

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 شهریور 1391    | توسط: مدیر    |    | نظرات()

وظایف منتظران - حاج اسماعیل دولابی

حاج محمد اسماعیل دولابی در تعبیری زیبا و عمیق در خصوص وظایف منتظران در دوران غیبت عنوان می کند:

پدر چهار تا بچه این‌ها را گذاشت توی اتاق و گفت این‌جاها را مرتب کنید تا من برگردم. می‌خواست ببیند کی چه کار می‌کند. خودش هم رفت پشت پرده. از آن‌جا نگاه می‌کرد می‌دید کی چه کار می‌کند؛ می‌نوشت توی یک کاغذی که بعد حساب و کتاب کند برای خودش.

یکی از بچه‌ها که گیج بود یادش رفت. یادش رفت. سرش گرم شد به بازی و خوراکی و این‌ها. یادش رفت که آقاش گفته خانه را مرتب کنید. (اكثريت انسان ها كه سخت سرگرم زندگی مادی شده اند و به آن دل بستند؛ چون در قرآن كريم بارها اشاره شده كه اكثرهم لايعقلون)

یکی از بچه‌ها که شرور بود شروع کرد خانه را به هم ریختن و داد و فریاد که من نمی‌گذارم کسی این‌جا را مرتب کند. (نماد انسان های خطاكار و خلافكار)

یکی که خنگ بود، وحشت گرفتش. ترسید. نشست وسط و شروع کرد گریه و جیغ و داد که آقا بیا، بیا ببین این نمی‌گذارد جمع کنیم، مرتب کنیم .(نشانه ای از انسان های ترسو و خنگ كه نه لذت دنیا را برده اند و نه سعادت آخرت نصیب شان می شود)

اما آن که زرنگ بود، نگاه کرد، رد تن آقاش را دید از پشت پرده. تند و تند مرتب می‌کرد همه‌جا را. می‌دانست آقاش دارد توی کاغذ می‌نویسد، بعد می‌رود چیز خوب برایش می‌آورد. هی نگاه می‌کرد سمت پرده و می‌خندید. دلش هم تنگ نمی‌شد. می‌دانست که هم ‌این‌جا است. توی دلش هم گاهی می‌گفت اگر یک دقیقه دیرتر بیاید باز من کارهای بهتر می‌کنم. (نشانه ای از انسان های مؤمن، و منتظرين حقیقی صاحب الزمان (عج) )



منبع:
http://albeyatolellah.blogfa.com

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 شهریور 1391    | توسط: مدیر    |    | نظرات()
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو