سایت ظهور | مجمع وبلاگ نویسان مهدوی امام زمان مجمع وبلاگ نویسان مهدوی امام زمان مجمع وبلاگ نویسان مهدوی آخرالزمان، امام زمان (ع)، امام عصر عج، امام مهدی، حضرت مهدی، مهدی موعود، امام حجت، دجال ، منتظر ظهور، tag:http://zohour.mihanblog.com 2019-09-19T14:12:08+01:00 mihanblog.com :::::: برنامه‌های حکومت امام مهدی علیه السلام (اقتصادی) :::::: 2012-12-06T02:56:37+01:00 2012-12-06T02:56:37+01:00 tag:http://zohour.mihanblog.com/post/1122 مدیر برنامه اقتصادی از شاخصه‌های یک جامعه سالم، اقتصاد سالم است. اگر از منابع ثروت در جامعه به درستی استفاده شود و امکانات تولید و توزیع در اختیار عده‌ای خاص نباشد بلکه حکومت به همه قشرها توجه کرده و برای همه امکانِ بهره گیری از سرمایه‌ها را فراهم کند، جامعه‌ای ساخته می‌شود که امکان رشد معنوی نیز در آن بیشتر است. در قرآن کریم و روایات معصومین(علیهم السلام) نیز به جنبه اقتصادی و بهینه سازی وضع معیشتی مردم توجه شده است. بنابراین در حکومت قرآنی حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) برای اقت برنامه اقتصادی

از شاخصه‌های یک جامعه سالم، اقتصاد سالم است. اگر از منابع ثروت در جامعه به درستی استفاده شود و امکانات تولید و توزیع در اختیار عده‌ای خاص نباشد بلکه حکومت به همه قشرها توجه کرده و برای همه امکانِ بهره گیری از سرمایه‌ها را فراهم کند، جامعه‌ای ساخته می‌شود که امکان رشد معنوی نیز در آن بیشتر است. در قرآن کریم و روایات معصومین(علیهم السلام) نیز به جنبه اقتصادی و بهینه سازی وضع معیشتی مردم توجه شده است. بنابراین در حکومت قرآنی حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) برای اقتصاد جهان برنامه جامعی تدوین شده است که بر اساس آن اولا امر تولید سامان می‌یابد و از منابع طبیعی و مواهب خدایی بهترین بهره برداری می‌شود و ثانیاً ثروت به دست آمده به شکل عادلانه بین همه طبقات توزیع می‌گردد.

بجاست در این‌باره به روایات نیم نگاهی بیندازیم.

حکومت حضرت مهدی عج برنامه‌های حكومت امام مهدی علیه السلام (اقتصادی)

۱_ بهره وری از منابع طبیعی

یکی از مشکلات بخش اقتصاد، استفاده نکردن صحیح و بجا از مواهب الهی است. نه از تمام ظرفیت خاک استفاده می‌شود و نه از آب به درستی در راه احیاء زمین بهره برداری می‌گردد. در زمان امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و به برکت حکومت حقّ او آسمان، سخاوتمندانه می‌بارد و زمین بی دریغ بار می‌دهد.

امام علی(علیه السلام) فرمود:

«… وَلَوْ قَدْ قامَ قائمُنا لاََنْزَلَتِ السَّماءُ قَطْرَها وَ لاََخْرَجَتِ اْلاَرْضُ نَباتَها…۱

و چون قائم ما قیام کند، آسمان باران می‌ریزد و زمین گیاه بیرون می‌آورد…».

در زمان حاکمیت آخرین حجّت حقّ همه زمین و امکانات آن در اختیار امام خوبان قرار می‌گیرد تا سرمایه‌ای کلان برای پی ریزی اقتصادی سالم فراهم شود.

امام باقر(علیه السلام) فرمود:

«…تُطْوی لَهُ الاَْرْضُ وَ تَظْهَرُ لَهُ الْکُنُوزُ…۲ ؛

زمین برای او پیچیده می‌شود (در لحظه‌ای از نقطه‌ای به نقطه دیگر می‌رود) و تمام گنجهای آن برای او آشکار می‌گردد.»

 

2_توزیع عادلانه ثروت

از مهمترین عوامل اقتصاد بیمار در جوامع بشری، انباشته شدن ثروت در نزد گروهی خاصّ است. همیشه اینگونه بوده است که افراد یا جمعیت هایی که برای خود ـ به هر دلیل ـ امتیازی قائل بوده‌اند بر انبارهای ثروت عمومی چنگ انداخته و آن را در جهت منافع شخصی و گروهی به کار برده‌اند. امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) با اینان مقابله خواهد کرد و ثروت همگانی را در اختیار همگان خواهد گذاشت و عدالت علوی را به همه نشان خواهد داد.

امام باقر(علیه السلام) فرمود:

«اِذا قامَ قائمُ اَهْلِ الْبَیتِ قَسَّمَ بِالسَّویة وَعَدَلَ فِی الرَّعِیةِ…۳

وقتی قائم خاندان پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلم) قیام کند (اموال را) به مساوی تقسیم می‌کند و در میان خلق به عدالت رفتار می‌کند.»

در زمان آن حضرت اصل مساوات و برابری به اجرا در می‌آید و همگان از حقوق انسانی و الهی خود بهره مند می‌شوند.

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) فرمود:

«شما را به مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) بشارت می‌دهم که در امّت من برانگیخته خواهد شد… او اموال را به درستی تقسیم می‌کند. کسی پرسید: مراد چیست؟ فرمود: یعنی بین مردم مساوات را اجرا خواهد کرد.»۴

و ره آورد این مساوات در سطح جامعه آن است که فقر و تهیدستی ریشه کن گردیده و فاصله‌های طبقاتی برچیده می‌شود.

امام باقر(علیه السلام) فرمود: «… امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) میان مردم به مساوات رفتار می‌کند به گونه‌ای که کسی پیدا نشود که نیازمند زکات باشد.»۵

 

3_عمران و آبادانی

در حکومت‌های بشری، بخش هایی از محیط زندگی آباد می‌شود که به نحوی در ارتباط با حاکمان و اطرافیان و همفکران ایشان و یا طبقه اشراف و بزرگان و صاحب نفوذها باشد و بقیه طبقات فراموش می‌شوند ولی در حکومت امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) که امر تولید و توزیع ساماندهی می‌گردد همه جا به نعمت و آبادانی می‌رسد.

امام باقر(علیه السلام) در توصیف روزگار امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمود:

«… فَلا یبْقی فِی الاَْرْضِ خَرابٌ اِلاّعُمِّرَ…».۶

در تمام زمین هیچ ویرانه‌ای نمی‌ماند جز اینکه آباد می‌گردد.

 

پی نوشت ها:

۱. بحارالانوار، ج ۱۰، ص ۱۰۴ ـ خصال / ۶۲۶.

۲. کمال الدین، ج ۱، باب ۳۲، ح ۱۶، ص ۶۰۳.

۳. الغیبة نعمانى، باب ۱۳، ح ۲۶، ص ۲۴۲.

۴. بحارالانوار، ج ۵۱، ص ۸۱.

۵. همان، ص ۳۹۰.

۶. کمال الدین، ج ۱، باب ۳۲، ح ۱۶، ص ۶۰۳.

منبع:نگین آفرینش

 

]]>
وضعیت اقتصادی جامعه در عصر حكومت امام زمان (ع) (بخش اول) 2012-12-06T02:50:04+01:00 2012-12-06T02:50:04+01:00 tag:http://zohour.mihanblog.com/post/1123 مدیر  وضعیت اقتصادی جامعه در عصر حكومت امام زمان (ع)(بخش اول)در این قسمت پیرامون موضوع دیگری در ارتباط با وضعیت زمان ظهور و دوران حكومت سراسرنور امام (ع) بحث می كنم و آن ، در باب فراوانی نعمت و احساس غنا و بی نیازی مردم است .در روایات و آیات قرآن كریم ، رابطه تنگاتنگی بین مسائل مادی و نعمت ها با گناه و معصیت ها احساس می كنیم ، یعنی از بعضی روایات و آیات بر می آید كه بر اثر وجود گناه و معصیت مردم و نیز حاكمیتی كه در زمین حاكم می شود با فراوانی یا كمبود نعمت ها وفقر ، ارتباط مستقیم وجو


در این قسمت پیرامون موضوع دیگری در ارتباط با وضعیت زمان ظهور و دوران حكومت سراسرنور امام (ع) بحث می كنم و آن ، در باب فراوانی نعمت و احساس غنا و بی نیازی مردم است .
در روایات و آیات قرآن كریم ، رابطه تنگاتنگی بین مسائل مادی و نعمت ها با گناه و معصیت ها احساس می كنیم ، یعنی از بعضی روایات و آیات بر می آید كه بر اثر وجود گناه و معصیت مردم و نیز حاكمیتی كه در زمین حاكم می شود با فراوانی یا كمبود نعمت ها وفقر ، ارتباط مستقیم وجود دارد .
در آیه ای از قرآن كریم می فرماید : ( ولو أن اهل القری آمنوا و اتقوا لفتحنا علیهم بركات من السماء و الأرض )(1)؛ « و اگر چنانچه اهل آبادی یا یك جامعه ایمان بیاورند و تقوا پیشه كنند و گناه و معصیت نكنند همانا برای آن ها درهای بركات خودمان از آسمان و زمین را می گشاییم.»


هر خیر و بركتی كه تصور شود یا از آسمان است و یا از زمین ، حال این بركات ، بركات مادی و یا معنوی كه از آسمان و زمین و از جانب خدا برای بندگان است چه وقت و به چه شرطی سرازیر می شود ، می فرماید : اگر چنانچه اهل یك جامعه ای ایمان بیاورند و تقوا پیشه كنند و گناه و معصیت نكنند و این دو شرط حاصل شود ، خداوند بركات را برای مومنین در آسمان و زمین نازل می كند. در روایات و آیات عكس آن را هم داریم ؛ یعنی گاهی بعضی از گناهان موجب می شودكه عذاب آسمان و زمین بر انسان و جامعه نازل شود . در دعای شریف كمیل امیرالمومنین (ع) می فرماید: « اللهم اغفر لی الذنوب التی تغیر النعم ؛ (2) با خدایا! مرا از آن گناهانی كه باعث تغییر نعمت ها می شود ، پاكم گردان » ؛ یعنی گناه بر روی نعمتی كه خدا می دهد اثر می گذارد ، در حدیثی از حضرت علی (ع) است كه : « اذا ظهرت الجنایات وارتفعت البركات ؛ (3) هنگامی كه جنایت ها اشكار شود بركت ها از زمین می رود » .
حال در دوران حكومت امام زمان (ع) ، كه قبلا مطالبی تقدیم حضور شد ، عصر حكومت امام زمان (ع) عصر حاكمیت دین و معنویت و تقواست . جرم و گناه و معصیت و تخلف ریشه كن می شود و همه مردم اهل ایمان وتقوا و امانت و صداقت خواهند شد . با توجه به وعده الهی در قرآن كریم ، قطعا بایستی عصر حكومت امام زمان (ع) عصر بی نیازی و فراوانی نعمت های مادی و معنوی باشد و خداوند درهای بركات آسمان و زمین را به روی بندگان می گشاید .
در عصری كه ما زندگی می كنیم یعنی عصر غیبت امام زمان (ع) و در دورانی كه حكومت ها در دست حاكمان عادل و مجریان منضبط به ضوابط الهی نباشد اگر مردم جامعه بر اساس ضابطه ی ایمان و تقوا عمل نكنند عصر حاكمیت دین به معنای كامل كلمه نباشد ، فقر و نداری و گرفتاری ، تجاوز ، تبعیض و شكاف طبقاتی هست و شیطان نیز با نفوذ و حاكمیت در دل ها ، انسان ها را از فقیرشدن می ترساند، و تهدید به فقر می كند .

در قرآن كریم می فرماید : ( الشیطان یعدكم الفقر) ؛ « شیطان شما را به فقر تهدید می كند » .
شیطان به پولداران این گونه القا می كند كه اگر دستتان به جیبتان برود و بخواهید پولتان را هزینه كنید فقیر خواهید شد ، اما در عصر حاكمیت امام زمان (ع) دیگر شیطان نیست كه بخواهد تهدید به فقر كند . افكار شیطانی دیگر حاكمیت ندارد بلكه مردم تابع خدای رحمانند ؛ بنابراین خداوند طبق وعده ای كه دارد زمین را پر از نعمت می كند .
منبع:  http://www.rasekhoon.net/article/show-10669.aspx


]]>
فرجام قاتلان امام حسین(ع) + جدول 2012-12-03T05:55:44+01:00 2012-12-03T05:55:44+01:00 tag:http://zohour.mihanblog.com/post/1110 مدیر فرجام قاتلان امام حسین(ع) + جدول هم محرم سال ۶۱ هجری، حادثه‌ عظیم قیام عاشورا، شهادت حسین بن علی علیه‌السلام و هفتاد و دو تن از یاران باوفای ایشان رقم خورد. قیامی که حضرت اباعبدالله(ع) برای برپایی و اقامه دین مبین اسلام، همراه خانواده خویش، حج خود را نیمه‌تمام رها کرد و برای ادای رسالت مهمی به سوی کربلا حرکت کرد. افراد بسیاری در واقعه عظیم عاشورا به ایفای نقش در جبهه حق و باطل پرداختند. آنهایی که دل در گروی محبوب حقیقی نهاده بودند، در یاری امام زمان خویش بر یکدیگر سبقت ‌گرفته، عاشقانه از حریم فرجام قاتلان امام حسین(ع) + جدول

هم محرم سال ۶۱ هجری، حادثه‌ عظیم قیام عاشورا، شهادت حسین بن علی علیه‌السلام و هفتاد و دو تن از یاران باوفای ایشان رقم خورد. قیامی که حضرت اباعبدالله(ع) برای برپایی و اقامه دین مبین اسلام، همراه خانواده خویش، حج خود را نیمه‌تمام رها کرد و برای ادای رسالت مهمی به سوی کربلا حرکت کرد.

افراد بسیاری در واقعه عظیم عاشورا به ایفای نقش در جبهه حق و باطل پرداختند. آنهایی که دل در گروی محبوب حقیقی نهاده بودند، در یاری امام زمان خویش بر یکدیگر سبقت ‌گرفته، عاشقانه از حریم ولایت و حرمت فرزند رسول خدا(ص) دفاع و حمایت کردند.

اما گروهی که فریفته مال و مقام دنیوی شده بودند در جبهه مقابل حق، ایستادند و سرنوشتی ذلت‌بار را برای خود در دنیا و آخرت رقم زدند.

«تکیه خبر» با استناد به دانشنامه ۱۴ جلدی امام حسین(ع)، فهرستی از اصلی‌ترین دشمنان کاروان حسینی(ع) و چگونگی مرگ آنان تهیه کرده است که در جدول زیر ارائه می‌شود:

]]>
انقلاب مهدی و دگرگونی روابط اجتماعی (بخش آخر) 2012-12-02T07:09:42+01:00 2012-12-02T07:09:42+01:00 tag:http://zohour.mihanblog.com/post/1125 مدیر آنچه تا كنون گفته شد، تبیین برخی از ابعاد این آیه كریمه است كه از دوران آخرالزمان و موعود آن سخن گفته است. روشنتر از این آیه كه در زمینه حاكمیت دین بر كل اجتماعات انسانی است و به انقلاب نهایی و جهانی موعود آخرالزمان اشاره دارد، آیه دیگری است درباره همین موضوع یعنی حاكمیت طبقه مستضعف در دوران موعود آخرالزمان: «وعدالله الذین امنوا منكم و عملوالصالحات لیستخلفنهم فی الارض كما استخلف الذین من قبلهم و لیمكنن لهم دینهم الذی ارتضی لهم و لیبدلنهم من بعد خوفهم امنا...» (4) خداوند آنان را كه ایمان آوردند ا  پی‏نوشتها: .سوره واقعه (56)، آیه‏3. .
 سوره قصص (28)، آیه 5. . به كتاب «عصر زندگی‏» فصل «عدالت اجتماعی‏» از نویسنده رجوع شود. .
 سوره نور (24)، آیه‏56.
. سوره غافر (40)، آیات 24-23.
 منبع: ماهنامه موعود شماره 10-11 

منبع:        http://www.montazeran.ir/2008-09-21-13-27-40/sokhanrani/348-degargoniravabet.html]]>
انقلاب مهدی و دگرگونی روابط اجتماعی (بخش ششم) 2012-12-01T02:05:09+01:00 2012-12-01T02:05:09+01:00 tag:http://zohour.mihanblog.com/post/1126 مدیر آری، حاكمیت مستضعفان كه به معنای حاكمیت معیارهای درست انسانی است، تحولاتی ریشه‏ای در همه ابعاد زندگی پدید می‏آورد و در نتیجه زندگی راه درست‏خویش را می‏یابد و انسانها همه به زیستی شایسته دست می‏یابند و محیط طبیعی و منابع آن از هرگونه تخریب و تباهی مصون می‏ماند و چنان دورانی پیش‏می‏آیدكه‏انتظارهمه‏انسانهااست. نیز مستضعفان طبق وعده الهی دین واحد الهی را بر اجتماعات حاكم می‏سازند و با تئوریهای دینی جامعه انسانی را دگرگون می‏كنند و این پندار واهی و پوچ را كه ادیان الهی به دنیا كاری ندارند و تنها به م
منبع:   http://www.montazeran.ir/2008-09-21-13-27-40/sokhanrani/348-degargoniravabet.html
]]>
انقلاب مهدی و دگرگونی روابط اجتماعی (بخش پنجم) 2012-11-30T07:02:02+01:00 2012-11-30T07:02:02+01:00 tag:http://zohour.mihanblog.com/post/1127 مدیر دیگر اینكه انسانهای متمكن كه به قدرت سرمایه و ابزار مجهزند به استفاده نابهینه و ویرانگر از منابع طبیعی دست می‏زنند و این استفاده نابهینه بر اساس محدودیت منابع، زمینه‏ساز بیدادی خانمانسوز بر همه بشریت می‏گردد. زیرا كه زمین مادر هستی و مهد و گهواره زیست مناسب همه افراد انسانی است و با بهره‏برداری بهینه و صرفه‏جویانه زیست‏بومی مناسب‏برای‏همه‏انسانها خواهد بود و كالاها و مواد آن به همه انسانها می‏رسد و نیاز همگان را بر می‏آورد; لیكن با استفاده نابهینه و تخریب طبیعت، محیط زیست ناسالم می‏شود و كالاهامنبع:     http://www.montazeran.ir/2008-09-21-13-27-40/sokhanrani/348-degargoniravabet.html]]>
​ کلیپ / عدل ستمدیده ( صوتی) 2012-11-30T03:47:22+01:00 2012-11-30T03:47:22+01:00 tag:http://zohour.mihanblog.com/post/1111 مدیر کلیپ / عدل ستمدیده ( صوتی)   این بغض های خفته در گلو از صد روضه پر شور تر، سوزناک تر است…  دانلود کنید Related posts: مجموعه ۵۵ کلیپ صوتی مرثیه , سخنرانی ( آیت الله وحید خراسانی و …) همراه با افکت صوتی بسیار زیبا پیرامون ایام فاطمیه شهادت حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها دانلود کلیپ صوتی دعای تحویل سال کلیپ / دانلود کامل کتاب شهابی در شب ( صوتی / گفتمان رادیویی) کلیپ / عدل ستمدیده ( صوتی)

 

این بغض های خفته در گلو از صد روضه پر شور تر، سوزناک تر است…

 دانلود کنید

]]>
حرامهایی که با حسین (ع) حلال شد 2012-11-30T00:53:03+01:00 2012-11-30T00:53:03+01:00 tag:http://zohour.mihanblog.com/post/1112 مدیر  حرامهایی که با حسین (ع) حلال شد چند روز مانده به محرم، تقریباً از عید غدیر، جوانها به شوق عزاداری امام حسین (علیه السلام) تکیه ها را بنا می کنند. انگار برای عزاداری، اشک ریختن، سینه زدن و سیاه پوشیدن عجله داشته باشند. انگار که دلشان بخواهد هلال ماه محرم زودتر بیاید. از همین جا، قانون شکنی آغاز می شود: انسانهای معمولی، از عزاداری فراری اند؛ این قانون طبیعی است: فرار از مرگ، فرار از غم و اندوه. تنها، عاشقان اباعبدالله اند که قانون شکنند: فریاد شهادت سر می دهند و آرزو می کنند که هرگز از این غم ر  حرامهایی که با حسین (ع) حلال شد

چند روز مانده به محرم، تقریباً از عید غدیر، جوانها به شوق عزاداری امام حسین (علیه السلام) تکیه ها را بنا می کنند. انگار برای عزاداری، اشک ریختن، سینه زدن و سیاه پوشیدن عجله داشته باشند. انگار که دلشان بخواهد هلال ماه محرم زودتر بیاید. از همین جا، قانون شکنی آغاز می شود: انسانهای معمولی، از عزاداری فراری اند؛ این قانون طبیعی است: فرار از مرگ، فرار از غم و اندوه. تنها، عاشقان اباعبدالله اند که قانون شکنند: فریاد شهادت سر می دهند و آرزو می کنند که هرگز از این غم رها نشوند.
حتماً تا به حال فهمیده اید که امام حسین (ع) با دیگران فرق می کند. حتی اندوهش. جالب است بدانید که خداوند بلندمرتبه نیز برای امام حسین (ع) استثنائاتی در نظر گرفته است و برای ایشان، برخی حرامها را حلال و برخی مکروهات را مستحب و برخی مستحبات را مکروه کرده است. با ما همراه باشید تا به بخشی از آن اشاره کنیم.


الف) حرامهایی که حلال شد
۱٫ خوردن خاک

خوردن خاک، هرگونه ای که باشد حرام است. امام صادق (ع) فرمودند: «خاک حرام است مانند گوشت خوک و کسی که خاک بخورد و بمیرد من بر او نماز نمی گذارم…» (۱) ایشان در ادامه ی این حدیث، یک استثنا را مشخص می کنند: «…مگر خاک قبر امام حسین علیه السلام.» (۲)

در روایات ما، حتی خوردن خاک قبر رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) که بی شک برترین مخلوق عالم است نیز حرام دانسته شده است. امّا استفاده از خاک امام حسین (ع) برای شفا گرفتن، ساختن مُهر و تسبیح توسط ائمه ی معصومین (علیهم السلام) توصیه شده است.

امام صادق (ع) فرمودند: «هر که تسبیحى از خاک حضرت امام حسین (ع) بسازد، اگر با آن تسبیح بگوید چه بهتر و اگر او تسبیح نکند، تسبیح در دست او تسبیح می کند و اگر بدون عمد آن را [در دستش] بگرداند در نامه عمل او تسبیح نوشته مى‏شود و اگر متذکر باشد و تسبیح گوید و ذکر الهى کند بعدد هر دانه، چهل تسبیح در نامه عملش نوشته مى‏ شود.» (۳)


۲٫ آسیب رساندن به بدن

آسیب رساندن به بدن، از حقوق نفس است و به نظر علمای اسلام، حرام تلقی می شود. امیرالمؤمنین علی (ع)، به مؤمنان سفارش کرده اند که هرگز در مصیبتهای خود به بدنشان آسیب نرسانند. ایشان می فرمایند: «صبر مانند شتر رام و راهوارى است که صاحب خود را بر زمین نمى‏زند و صبر در مقابل مصیبتها، خود نوعى مصیبت بر دشمنان و نکوهش‏کنندگان است، و تردیدى وجود ندارد که صابر پاداش آن را مى‏بیند و دشمنش منکوب مى‏گردد و از زیان داد و فریاد محفوظ مى‏ماند، مانند پاره کردن لباس و رساندن آسیب به بدن، زیرا کسى که بر بلا صبر نکند، به سه چیز گرفتار مى‏شود: یعنى: تباهى پاداش و شماتت دشمنان و وارد کردن زیان.» (۴)

امّا جالب است بدانید که امام صادق (ع) در نقل ماجرای کربلا بیان می کنند که اهل بیت عصمت (ع)، در عزای امام حسین (ع)، گریبان چک دادند و بر صورتهای خود لطمه وارد کردند و ایشان در ادامه فرمودند: «… وَ عَلَى مِثْلِهِ تُلْطَمُ الْخُدُودُ وَ تُشَقُّ الْجُیُوبُ.» (۵) (برای مثل او باید گونه ها را خراشید و گریبان ها را چاک داد)

ب) مستحباتی که مکروه شدند

غیر از روزهای ماه رمضان، روزه در باقی ماه های سال، استحباب دارد مگر در ۲ روز که خداوند آن را حرام کرده است: عید قربان و عید فطر.

در روز عاشورا، روزه ای که به خودی خود، عملی مستحب محسوب می شود، به شدت مکروه است چرا که به بیان امام صادق (ع)، این روز، روزی بود که آل مروان و آل زیاد به شکرانه ی کشتن سیدالشهدا (ع)، روزه گرفتند.  (۶)

عبید نقل می کند که از حضرت امام جعفر صادق (ع) از روزه ی روز عاشورا سؤال کرد. حضرت فرمودند: «که هر این روزه را بگیرد بهره او از این روزه بهره ابن مرجانه، عبید اللَّه بن زیاد و لشکر او است.» عرض نمودم که ایشان چه بهره ای داشتند؟ حضرت فرمودند که آتش جهنم بهره ایشان خواهد بود. (۷)


ج) مکروهاتی که مستحب شدند

پوشیدن لباس مشکی غیر از چند مورد، در روایات ما قبیح شمرده شده است. تا جایی که لباس مشکی، لباس فرعون نامیده شده است. با این حال ائمه (ع)، سه استثنا برای پوشیدن لباس مشکی قائل شده اند. امام صادق (ع) فرمودند: «سیاه پوشیدن مکروه است مگر در سه چیز: موزه (کفش) و عمامه و عبا» (۸)

امّا آن بزرگواران در همه حال، سیاه پوشیدن برای مصیبت و از دست دادن عزیزان را ناپسند دانسته اند. از امام صادق (ع) در تفسیر آیه شریفه: وَ لا یَعْصِینَکَ فِی مَعْرُوفٍ‏ (۹) (در معروف سرکشی و عصیان نکنید) فرمود:

«مقصود از معروف این است که لباسهاى خود را پاره نکنند، و به صورت خود در هنگام مصیبت لطمه نزنند و خراش ندهند و فریاد وا ویلا بلند نکنند، و پیرامون قبرى شیون نکنند و لباس سیاه نپوشند و موهاى خود را پریشان ننمایند.» (۱۰)

امّا می بینیم برخلاف تمام این احکام، پوشیدن مشکی در عزاداری سیدالشهدا (ع)، از سیره ی ائمه (ع) بوده است. در لهوف، آمده است که جنیان شعری بلند در رثای امام حسین (ع) در روز عاشورا سر دادند که در انتهای آن بیان شده است: «اهل بیت در لباس سیاه بر حسین از سر مصیبتى بزرگ نوحه سرایند و بر چهره‏هاى زیبایشان سیلى مى‏زنند…» (۱۱)

فقط برای حسین (ع)

وقتی در میان حسینه ها سینه می زنید، کمی دست نگه دارید و از خودتان بپرسید اگر به شما مبلغ هنگفتی پول بدهند آیا حاضرید در مقابل دیگران، سینه ی خود را برهنه سازید و بر آن بکوبید؟ بسیاری از انسانهایی که دور و بر خود می بینید، در شرایط عادی صدایشان هم در نمی آید، چه برسد صدای ناله و هق هق شان. براستی، «این حسین کیست که عالم همه  دیوانه ی اوست؟»


پی نوشت:

۱٫  تهذیب الاحکام: ج ۶، ص ۷۴؛ به نقل از سیدی، سید حسن، آثار و برکات تربت امام حسین (ع)، ص ۳۸؛ به نقل از پایگاه حوزه، به آدرس http://www.hawzah.net/fa/bookview.html?BookID=45329
2. همان.
۳٫ لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقیه، ج‏۳، ص: ۴۴۳
۴٫ إرشاد القلوب / ترجمه سلگى، ج‏۱، ص: ۳۳۵
۵٫ وسائل الشیعة، ج‏۲۲، ص: ۴۰۳
۶٫ لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقیه، ج‏۶، ص: ۲۰۳
۷٫ همان.
۸٫ فروع الکافی کلینی، ج ۶، ص ۴۴۹
۹٫ سوره ی ممتحنه، آیه ی ۱۳
۱۰٫ مشکاة الأنوار / ترجمه عطاردى، ص: ۱۹
۱۱٫ لهوف / ترجمه میر ابو طالبى ؛ ص۳۰

پ.میعاد

]]>
انقلاب مهدی و دگرگونی روابط اجتماعی (بخش چهارم) 2012-11-29T02:58:09+01:00 2012-11-29T02:58:09+01:00 tag:http://zohour.mihanblog.com/post/1128 مدیر ما در انقلابهای بشری، چنین دگرگونیهایی در این قلمروها نمی‏یابیم. همچنین در رابطه انسان با انسانهای دیگر، كه از مشكلات اصلی زندگی اجتماعی است، انقلابی راستین رخ می‏دهد و روابط سلطه‏طلبانه و استثماری به روابط برادرانه و حق‏شناسانه تبدیل می‏شود. در آن دوران دیگر انسانی حق انسانی را پایمال نمی‏كند و كسی در قلمرو جامعه انسانی، مورد استثمار قرار نمی‏گیرد و هر انسانی هرچند ضعیف و ناتوان به حقوق خویش بدون هیچ مانعی دست می‏یابد. لازمه تفكیك‏ناپذیر حاكمیت مستضعفان همین است. گرچه انقلابهای بشری این چگونگی


منبع:      http://www.montazeran.ir/2008-09-21-13-27-40/sokhanrani/348-degargoniravabet.html
]]>
عزاداری سید الشهدا (ع) در سیره ائمه اطهار (ع) 2012-11-29T00:46:12+01:00 2012-11-29T00:46:12+01:00 tag:http://zohour.mihanblog.com/post/1113 مدیر عزاداری سید الشهدا (ع) در سیره ائمه اطهار (ع) امامان معصوم (علیهم السلام)، در سوگ حضرت اباعبدالله (علیه السلام)، بنا بر اوضاع زمانه ی خود، با شرایط مختلفی اقامه ی عزا می کردند. امّا نکته ی مشترک بین همه ی آنان این بود که این رسم، یعنی اقامه ی عزاداری، هرگز در میان آنان ترک نشد. حتی در سخت ترین شرایط و دوران ها. در این مقاله به طور اختصار، بهشیوه ی آنها در هر دوره ای می پردازیم. الف)  امام زین العابدین (ع) آن حضرت بر مظلومیت پدر بزرگوارش حسین بن علی (ع)  بسیار گریه می کرد. سال ها اشک ریخت و عزاداری سید الشهدا (ع) در سیره ائمه اطهار (ع)

امامان معصوم (علیهم السلام)، در سوگ حضرت اباعبدالله (علیه السلام)، بنا بر اوضاع زمانه ی خود، با شرایط مختلفی اقامه ی عزا می کردند. امّا نکته ی مشترک بین همه ی آنان این بود که این رسم، یعنی اقامه ی عزاداری، هرگز در میان آنان ترک نشد. حتی در سخت ترین شرایط و دوران ها. در این مقاله به طور اختصار، بهشیوه ی آنها در هر دوره ای می پردازیم.

الف)  امام زین العابدین (ع)
آن حضرت بر مظلومیت پدر بزرگوارش حسین بن علی (ع)  بسیار گریه می کرد. سال ها اشک ریخت و دیگران را نیز تشویق فرمود تا بر حسین بن علی (ع)  بگریند و از اهرم گریه برای افشای چهره ستمگران اموی استفاده نمایند؛ بدین جهت آن بزرگوار از هر فرصتی برای رسوایی ستمکاران استفاده می کردند.

زمانی که نوبت غذا و طعام می رسید، چشمان مبارکشان پر از اشک می شد. روزی یکی از خدمتگزاران آن حضرت عرض کرد: یا رسول الله! آیا هنوز پایان حزن و اندوه شما فرا رسیده است؟ فرمودند: «وای بر تو! یعقوب (ع) دارای دوازده فرزند بود. خداوند یکی از آنان را از جلوی چشمش دور و پنهان نمود ـ در حالی که ـ فرزندش حیات داشت، چشمان یعقوب از اندوه سفید شد. امّا من در جلو چشمانم شاهد بودم که پدرم، برادرم، عمویم، هفده تن از اهل بیتم و گروهی از یاران پدرم را به قتل رساندند و سرهایشان را از تن جدا کردند. چگونه اندوه من پایان یابد؟» (۱)

با فرا رسیدن ماه رمضان، هر افطار آن حضرت به یاد شهدای کربلا و شهادت پدر می افتاد و می فرمود: «وا کربلا! وا کربلا!» و این جمله را همواره تکرار می کرد: که «کشته  شد پسر رسول خدا در حالی که در خوف و ترس بود! کشته شد پسر رسول خدا در حالی که تشنه بود!». این جمله ها را با خود زمزمه می کرد و اشک می ریخت تا این که لباس آن حضرت از اشک خیس می شد. (۲)

ب)  امام باقر (ع)

وضعیت دوران امام باقر (ع) به گونه ای بود که جلسات عزا بسیار سخت و دشوار برگزار می شد. بنی امیه روشی اتخاذ کرده بود که از هر نوع حرکت و برنامه ای که در راستای بیداری امت اسلام و افشاگری چهره ستمگران اموی باشد، جلوگیری گردد. به همین جهت امام باقر (ع)  مجالس عزاداری را در خفا و با حضور افراد خاصی برگزار می کردند و از شعرای معروف آن زمان دعوت می نمودند تا اشعاری بسرایند. یکی از آن شاعران کمیت بن زید اسدی (م ۱۲۶ ه‍ ق)  بود که بیشتر شعرهای خود را در مدح بنی هاشم و یادآوری مصایب آل رسول می سرود.

در یکی از مجالس عزا با حضور امام باقر (ع)، کمیت شعر می خواند، امام به او فرمودند: «اگر سرمایه ای داشتیم در پاداش این شعر کمیت، به او می بخشیدیم. امّا جزای تو همان دعایی است که رسول خدا  (ص)  درباره حسان بن ثابت شاعر معروف صدر اسلام فرمودند که همواره به خاطر دفاع از ما اهل بیت مورد تأییدات فرشته روح القدس خواهی بود.» (۳)

ج)  امام صادق (ع)

ابو بصیر از یاران خاص امام صادق (ع) می گوید: در محضر آن حضرت بودم، ناگاه یکی از دختران امام حسین(ع) وارد شد، حضرت فرمودند: «مرحبا!» آنگاه او را مورد نوازش و مهربانی قرار داده و بوسیدند. سپس فرمودند: «خداوند کوچک و پست گرداند کسی را که شما را تحقیر کرد و انتقام گیرد از کسی که نسبت به شما ستم روا داشت و خوار گرداند آن که را که شما را خوار کرد. ـ خداوند ـ لعنت کند کسانی را که پدران شما را به شهادت رساندند. خداوند متعال سرپرست و نگهدار و یاور شماست. همانا پیامبران، صدیقان، شهدا و فرشتگان الهی بر حسین فراوان گریستند.» آنگاه خود حضرت گریه کردند و فرمودند: «ای ابوبصیر هر زمان چشمم به یکی از فرزندان و نسل حسین می افتد و به خاطر آن حادثه ای که برای پدران و یارانش پیش آمد حالتی به من دست می دهد که نمی توانم تاب بیاورم. ای ابوبصیر حتی فاطمه ـ سلام الله علیها ـ نیز بر فرزندش حسین می گرید». (۴)

د)  امام کاظم و امام علی بن موسی الرضا (علیهما السلام)

دوران امام کاظم (ع) دوران فشار و مراقبت بنی عباس بود. از این رو آن حضرت بیشتر زندگی خود را در زندان سپری نمود. عزاداری ها رونق و نمودی نداشت. با فرا رسیدن ایام عاشورا آن حضرت محزون و غمناک بود و آن روز را، روز غم، اندوه و گریه می دانست.

امام رضا (ع) می فرماید: «با فرا رسیدن ماه محرم پدرم موسی بن جعفر با چهره خندان دیده نمی شد و حزن و اندوه سراسر وجودش را فرا می گرفت تا روز دهم فرا می رسید. آن روز روز مصیبت، اندوه و گریه آن حضرت بود.» (۵)

دعبل خزاعی از شعرای بزرگ علاقمند به اهل بیت پیامبر  (ص)  است. وی در سال ۱۹۸در شهر مرو به خدمت امام رضا (ع) رسید. او می گوید: «در شهر مرو به آقایم علی بن موسی الرضا (ع) وارد شدم در حالی که یاران آن حضرت پیرامون او نشسته بودند. حزن و اندوه از چهره امام پیدا بود. با ورود من به مجلس فرمود: خوشا به حالت ای دعبل که ما را به وسیله دست و زبانت یاری می نمایی! آنگاه مرا احترام نموده و در نزد خود جای داد. (۶)

ه‍: امام جواد، امام هادی، امام حسن عسکری و امام زمان (ع)

در عصر امام جواد (ع) عزاداری برای امام حسین (ع) به صورتی آشکار در منازل علویان برگزار می شد، امّا پس از معتصم عباسی دیگر جانشینان وی از اقامه عزاداری و حتی از زیارت قبور امامان و شهیدان کربلا به شدت جلوگیری کردند.

امام هادی (ع) در محیطی خفقان آور زندگی می کرد. متوکل عباسی ـ حاکم وقت ـ دشمنی خاصی بر امام و شیعیان آن حضرت داشت. وی به اندازه ای در زشتکاری پیش رفت که قبر امام حسین (ع) را ویران ساخت و آثار آن را از میان برد. (۷)

این وضعیت تا عصر امامت امام حسن عسکری (ع) استمرار داشت امّا شیعیان و علویان هرگز ترس به خود راه ندادند و همواره در طول تاریخ با ستمگران اموی و عباسی مبارزه کردند خواه از راه مبارزه مثبت و یا منفی؛ از راه زیارت قبور و نفرین بر کشندگان آنان، یا از راه عزاداری و گریه بر مظلومیت شهیدان بویژه شهدای کربلا.

بی شک امام زمان (عج) سیره پدران بزرگوار خود را استمرار بخشیده و بر جد بزرگش حسین بن علی (ع) می گرید. چنان که در زیارت ناحیه مقدسه آمده است که آن حضرت خطاب به جدشان امام حسین (ع) می فرماید: «هر صبحگاه و شامگاه بر تو ای جد بزرگوار می گریم و آن چنان گریه می کنم که به جای اشک خون از چشمانم جاری شود.» (۸)

این الطالب بدم المقتول بکربلا

پی نوشت:
۱٫ مناقب، ابن شهر آشوب ، ج ۴، ص ۱۸۰، فی کرعه و صبره و بکائه (ع) ..
۲٫ همان.
۳٫ مصباح المهتجد، ص ۷۱۳٫
۴٫ کامل الزیارات، باب ۲۸، ص ۸۸ و بحارالانوار، ج ۴۵، ص ۲۰۸، باب ما ظهر بعد شهاده الحسین ـ علیه السّلام ـ.
۵٫ امالی، صدوق، مجلس ۲۷ و بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۲۸۴، ثواب البکاء علی مصیبته.
۶٫ بحارالانوار، ج ۴۵، ص ۲۵۷٫ باب من قیل من المراثی فیه و تاریخ النیاحه علی الحسین (ع) ، ص ۱۶۴٫
۷٫ کامل ابن اثیر، ج ۵، ص ۲۸۷ ذکر ما فعله المتوکل لمشهد الحسین بن علی ابن ابیطالب (ع) و زندگی تحلیلی پیشوایان ما، ص ۲۵۶٫
۸٫ بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۳۲۰، باب کیفیه زیاره الحسین (ع) یوم عاشوراء.


حسین رجبی، پاسخ به شبهات عزاداری، به نقل از سایت اندیشه قم به آدرس http://www.andisheqom.com/Files/payambar.php?idVeiw=31274&level=4&subid=31274؛ با تلخیص.

]]>